Różne drogi

Nikt nigdy nie osiągnął niczego 
wspaniałego z wyjątkiem tych, 
 którzy uwierzyli, że mają w sobie moc zdolną 
pokonać niesprzyjające okoliczności.
 Bruce Barton

Doktor Maxwell Maltz zmarł w 1975 roku, lecz mimo to jest głównym autorem tej fantastycznej książki napisanej w 2001 roku, a jego wkład jest bardzo aktywny i żywy.

 

Oprócz tego, że stworzył oryginalną wersję Nowej Psychocybernetyki, na której oparte jest to wydanie, był również niezwykłym badaczem i pisarzem. Pozostawił po sobie kilkanaście książek i trzy podręczniki omawiające różne aspekty psychocybernetyki, tysiące stron niepublikowanych notatek z odbytych sesji terapeutycznych, wywiadów, wykładów, audycji radiowych i wiele innych wypowiedzi. Cały ten materiał został starannie posortowany i uporządkowany, tak by myśl doktora Maltza mogła wzbogacać nowe prace nawet dzisiaj.

Czym właściwie jest psychocybernetyka ?

Psychocybernetyka jest zbiorem pewnych idei, zasad i praktycznych metod działania, które pozwolą ci:

Przeprowadzić dokładną inwentaryzację i analizę treści obrazu samego siebie.

Obudzić w sobie Automatyczny Mechanizm Sukcesu tak bardzo potrzebny ludziom borykającym się ze słabą samooceną własnej osoby.

Zlikwidować błędne lub krępujące cię oprogramowanie wpisane w twój aktualny obraz siebie i systematycznie zmieniać go tak, by lepiej odpowiadał twoim potrzebom.

Skorzystać z wyobraźni, by przeprogramować i zagospodarować swój obraz siebie.

Skorzystać z wyobraźni oraz obrazu samego siebie, aby skutecznie porozumiewać się z własnym serwomechanizmem i nastawić go tak, by działał jak Automatyczny Mechanizm Sukcesu i prowadził cię pewnie do celu i odpowiednio korygował kurs, gdy napotkasz jakieś przeszkody.

Skorzystać ze swojego serwomechanizmu jak z gigantycznej wyszukiwarki, którą podsunie ci dokładnie takie idee, informacje i rozwiązania, jakich potrzebujesz, nawet gdyby musiała czerpać z danych, których nie zmagazynowałeś do tej pory.

W pewnym sensie Psychocybernetyka jest systemem skutecznej komunikacji z sobą samym.

 

TRENING WYOBRAŹNI wg Psychocybernetyki

Naucz się na pamięć poniższych podstawowych zasad, zgodnie z którymi działa twój Mechanizm Sukcesu. Nie musisz być geniuszem komputerowym ani neurofizykiem, żeby wykorzystywać swój własny serwomechanizm, podobnie jak nie musisz być konstruktorem samochodów, żeby prowadzić auto, ani inżynierem elektrykiem, żeby zapalić lampę w pokoju. Jednak musisz dobrze przemyśleć te zasady; gdy je sobie przyswoisz, rzucą nowe światło na to, co nastąpi:

1. CEL
Twój wewnętrzny mechanizm sukcesu domaga się określenia celu. O celu musisz myśleć, jak o czymś, co „już istnieje” i jest całkowicie realne. Działanie mechanizmu polega na:
1) nakierowaniu cię na cel, który już istnieje,
2) „odkrywaniu” czegoś, co już istnieje.

2. ZAUFANIE
Automatyczny mechanizm jest teleologiczny, to znaczy nastawiony na cel. Nie zniechęcaj się tym, że nie dostrzegasz możliwości dotarcia do celu. Funkcją automatycznego mechanizmu jest znajdowanie środków, gdy ty wytyczysz cel. Myśl o końcowym wyniku, a środki przeważnie same się znajdą.

Poświęć jedynie dziesięć lub piętnaście minut każdego dnia na to, by ten obraz mentalny przeistoczył się z mglistej idei poprzez nieco bardziej dookreślony szkic w szczegółową, barwną i całkowicie realną wizję, która pojawiać się będzie W twojej wyobraźni za każdym razem dokładnie tak samo. Jeśli pomoże ci sformułowanie jej na piśmie, rysowanie lub wycinanie i zbieranie odpowiednich Zdjęć z ilustrowanych magazynów – zrób to. Po prostu zaaplikuj sobie te dziesięcio, piętnastominutowe sesje: zamknij oczy na świat wokół ciebie i skoncentruj się tylko na tej wewnętrznej wizji. Spróbuj przeprowadzić ten mały eksperyment przez 21 dni i przekonaj się, co się stanie.

 

3. ODPRĘŻENIE
Nie obawiaj się błędów ani przejściowych niepowodzeń. Wszystkie serwomechanizmy osiągają swoje cele dzięki negatywnemu sprzężeniu zwrotnemu, dzięki dążeniu do przodu, popełnianiu błędów i natychmiastowemu korygowaniu kursu. Automatyczna korekta kursu jest jedną z wielu korzyści płynących z psychocybernetyki.

4. NAUKA
Zdobywanie wszelkich umiejętności odbywa się na zasadzie prób i błędów, mentalnego korygowania swojego postępowania po popełnieniu błędu aż do czasu, gdy nauczysz się działać skutecznie. Doskonalenie się i efektywne działanie są wynikiem zapominania przeszłych błędów i zapamiętania skutecznych działań, tak by mogły one zostać powtórzone.

5. CZYN
Musisz nauczyć się ufać swojemu twórczemu serwomechanizmowi, że wykona swoją płacę, i nie „blokować” go nadmiarem obaw o to, czy da sobie radę, ani próbami aktywowania go świadomym wysiłkiem. Pozwól mu pracować, nie zmuszaj go do wysiłku. To zaufanie jest konieczne, ponieważ twój twórczy mechanizm działa podświadomie i najzwyczajniej nie wiesz, co tam się dzieje. Co więcej, w sposób naturalny działa on spontanicznie, w odpowiedzi na konkretną potrzebę. Dlatego nie gwarantuje niczego z góry. Zaczyna pracować, gdy ty zaczynasz działać i gdy twoje działania nakładają na niego pewne obowiązki. Nie możesz zwlekać z działaniem do czasu, gdy pojawi się gotowe rozwiązanie. Musisz zachowywać się tak, jakby faktycznie istniało – wtedy się pojawi.

„Zrób to, a będziesz miał siłę” – powiadał Emerson.

Mając to wszystko na względzie, wybierz swój „cel”: możesz to być ty sam, szczuplejszy i zdrowszy; pewniejszy siebie; bardziej przekonujący.

Książkę kupisz w dobrej księgarni, allegro lub antykwariacie.

 


***

Nie podejmuj się czyichś zadań, jeśli nie jesteś gotowy wziąć za nie odpowiedzialności.

Jak często spoglądasz na ludzi wokół siebie i mówisz: „Mógłbym wykonać ich pracę o wiele lepiej niż oni sami, jeśli tylko miałbym taką możliwość?” Nie zdając sobie sprawy z tego, jaką cenę musieli zapłacić i jaką wiedzę posiąść, by zdobyć i utrzymać taką pozycję.

Bardzo łatwo jest być właśnie takim człowiekiem, który zawsze krytykuje i mówi jak to by coś zrobił o wiele lepiej albo inaczej, już po fakcie dokonanym.

O wiele bardziej produktywne od tego jest jednak docenienie pracy innych osób i obdarzenie ich całkowitym zaufaniem za dobrze wykonywaną pracę.

Jeśli aspirujesz do wejścia na wyższy poziom, pokaż innym – zarówno rówieśnikom jak i przełożonym – że można na Ciebie liczyć.

Największe nagrody na świecie trafiają zawsze do ludzi, którzy realizują swoje obietnice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.